3.6 Edukacja a rynek pracy

Jolanta Marzec, nauczyciel, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie

pdf prezentacja Dariusza Danielewicza
pdf  prezentacja Jolanty Marzec

Nie chcemy kształcić kolejnych bezrobotnych, a kończący edukację absolwenci muszą posiadać kompetencje wymagane przez pracodawców. Czy szkoły pomagają uczniom w wyborze właściwych kierunków kształcenia zgodnie z ich predyspozycjami i zdolnościami? Jak zorganizować w szkołach skuteczne doradztwo zawodowe i pomóc w wyborze właściwej ścieżki edukacyjnej dla absolwentów gimnazjum?

Rozwijanie kultury przedsiębiorczości wśród młodzieży:

• Upowszechnianie małych firm – najlepiej rodzinnych.
  • Komunikacja osobista  z otoczeniem – nie tylko za pomocą  nowych technologii, poprawne porozumiewanie się w języku polskim, kultura osobista uczniów.
  • Wykorzystywanie nowych technologii internetowych w komunikacji z uczniami.
  • Wspieranie uczniów w podejmowaniu ryzyka, rozwoju własnych kompetencji.
  • Traktowanie uczniów jako osoby posiadające wszystkie potrzebne zdolności i umiejętności ( kapitał)  i uczenie ich jak po nie sięgać w odpowiednim czasie i sprzyjającym momencie – zawsze ktoś ma swoje 5 minut.

Zintegrowanie doradztwa edukacyjno-zawodowego:

• Realizacja zadań wspólnie  ze służbami zatrudnienia, przedsiębiorcami  i szkołami.
  • Treści zawodoznawcze na wszystkich etapach edukacyjnych.
  • Promowanie dobrych praktyk, wskazanie rozwoju przyszłej kariery.
  • Praca metodą projektu.
  • W JST powołanie koordynatora działań doradztwa zawodowego.

Zadania  dla MEN:

• Potrzeba profesjonalnych doradców zawodowych w szkołach, a nie przypadkowych nauczycieli obarczonych ta funkcją.

Postulaty rozbieżne:

• Zmiana podstawy programowej (Podręcznik do przedsiębiorczości  nie jest zły, tylko program nauczania).
  • Zmiana nazewnictwa - zamiast doradztwo zawodowe wprowadzić poradnictwo zawodowe, które obejmie zarówno doradztwo zawodowe  i doradztwo kariery w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.