2.5 Innowacyjni nauczyciele i uczniowie szkoły XXI wieku

Wojciech Kreft, przewodniczący, Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP

Karolina Trochimiuk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jolanta Gałecka, ekspert, Young Digital Planet
Magdalena Bogusławska, dyrektor, Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych
prof. dr hab. Mirosław Grewiński, prorektor, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka

pdf prezentacja Wojciecha Krefta
 pdf prezentacja Magdaleny Bogusławskiej
pdf prezentacjaa Jolanty Gałeckiej
[pdf - 10MB]

Założeniem debaty było omówienie elementów składających się na Innowacyjność nauczycieli i uczniów szkoły XXI wieku. Jak przykład wskazano Mirosława Zelenta - nauczyciela informatyki w technikum, który ma ponad 35 tysięcy stałych uczniów w Internecie, a na jego pasjonujące lekcje z niecierpliwością czeka czasami nawet ponad 400 tysięcy osób. Wskazano na ogromną rolę nowych technologii, które są dziś niezbędne do tworzenia nowoczesnej edukacji zarówno w wymiarze budowania szkoły, jak i samodzielnej edukacji uczniów,  którzy czasami sami są w stanie nauczyć się więcej, dużo szybciej i z ogromną wewnętrzną satysfakcją.

• Odłączenie technologii informatycznych jako kreatywnego narzędzia edukacji.
  • Kształcenie przyszłych nauczycieli – wprowadzenie wiedzy psychologicznej, wprowadzenie edukacji psychologicznej do szkół.
  • Pytanie uczniów jak wyobrażają sobie swoją szkołę, zaufać dzieciom
  • Wykorzystanie potencjału nauczycieli wf-u, obszar skutecznego rozwoju fizycznego dzieci.
  • Szkoła uczy myślenia, daje wiedzę przydatną w poszukiwaniu pracy (cv, list motywacyjny), jak poruszać się po rynku pracy, wiedza o prawie itp.
  • Walka o to aby nauczycieli otworzyć na zmiany i innowację, dawanie nauczycielom możliwości dzielenia się własnymi doświadczeniami oraz wdrażania innowacji.
  • „Otwórzmy drzwi szkoły” - kreatywna kadra (dyrektorzy, nauczyciele).
  • Skierowanie systemu edukacji również na kształcenie nauczycieli.
  • Zwiększenie środków finansowych na bazę komputerową – szybki Internet w szkołach.
  • Rozszerzenie zakresu programów studiów o nowoczesne technologie informatyczne, przydatne do nauki w szkołach.
  • Budowanie atmosfery sprzyjającej wprowadzeniu innowacji technologicznej, rozwijaniu kreatywności nauczycieli co prowadzi do kreatywności uczniów.
  • Likwidacja karty nauczyciela, wzmocnienie rangi nauczyciela, żeby do zawód nauczyciela stał się pasją.
  • Wzmocnienie pozycji dyrektora, aby stał się menagerem.
  • Samokształcenie nauczycieli (np. w grupach w szkole lub poza, lokalna siec wśród współpracy – prowadzi do innowacyjności).
  • Wsparcie dyrektora dla innowatorów (nauczycieli).
  • Budowanie sieci współpracy.
  • Upowszechnianie innowacyjności w szkołach.
  • Przystosowanie zmiany aby przygotować nauczycieli na zmiany.
  • Budowanie zrozumienia miedzy nauczycielami a uczniami.
  • Ustanowienie stypendiów dla uczniów idących na studia na kierunki pedagogiczne.

wnioski  rozbieżne:

• Zwracać większą uwagę na metody i formy pracy którymi dąży się do osiągania założonych celów. Tworzenia sytuacji edukacyjnych otwartych na potrzeby uczniów, które równocześnie pozwolą na wykorzystanie inwencji twórczej uczniów.